Moga memberi manfaat. Selamat menonton!! ^_^

Blog ini dihasilkan bagi memenuhi kriteria yang perlu ada di dalam tugasan kursus EDU 3105 : Teknologi Dalam Pengajaran & Pembelajaran di IPG Kampus Perlis. Pengintegrasian ICT di dalam sesi P&P adalah perlu bagi memastikan input yang ingin disampaikan lebih efisien dan efektif. Semoga perkongsian ini bermanfaat buat semua.
Isnin, 1 Oktober 2012
Lampu Apa Tu Ya...
Akhirnya, video pembelajaran yang dinantikan sudah siap disunting dan dimuat naik ke laman "YouTube"..
Moga memberi manfaat. Selamat menonton!! ^_^
Moga memberi manfaat. Selamat menonton!! ^_^
RPH mengikut Model ASSURE..
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Mata
Pelajaran : Kemahiran
Hidup
Tahun : 5 Bestari
Tarikh : 19 Oktober 2012
Masa : 9.00 pagi -
10.00 pagi
Bil
Murid : 20
orang
Bidang : 1. Reka Bentuk
dan Teknologi
Unit
Pembelajaran : 1.4 Elektrik
dan Elektronik
Tajuk
Pembelajara : (b) Penghasilan
Projek Elektronik
Pengetahuan Sedia Ada : 1) Murid telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponen
elektrik pada tahun 4.
2) Murid
telah membuat projek mentol elektrik pada tahun 4.
Hasil Pembelajaran : Pada
akhir pembelajaran, murid-murid dapat ;
1) menyenaraikan
sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen elektronik.
2) menggunakan
2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut
fungsi
Penerapan
Nilai : Keberanian, Berdikari, Kerajinan
Kemahiran
Berfikir : Menghubung kait,
membanding beza, mencirikan
Bahan Bantu Mengajar : 1) Alatan
elektonik (Laptop, Kamera, Telefon bimbit)
2) Komponen elektronik (sel kering. LED,
perintang, Perintang boleh laras, buzer, dan bongkah penyampung)
3) Alatan tangan
(playar muncung tirus, pemutar skru)
4) Persembahan powepoint.
5) Model litar elektronik
6)
Papan Putih
RPH MENGIKUT MODEL ASSURE
A - Analyse Learner
Analisis
pelajar
|
Bilangan
pelajar - 20 orang
Jantina -
lelaki 12 perempuan 8
Kedudukan
kelas - Pertama dalam darjah 5
Waktu : 9 -
10 pagi (waktu 4 dan 5)
Tempat :
Bengkel Kemahiran Hidup
Pengetahuan
sedia ada: Pemebelajaran elektronik di tahun 4
|
S - State Obejctives
Nyatakan
objektif
|
Pada akhir
waktu, pelajar boleh:
1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol
komponen elektronik.
2)
menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut fungsi
|
S - Select
Method
Pilih
kaedah, media, bahan
|
Menggunakan
kaedah pengajaran berpusatkan murid dengan guru sebagai pembimbing.
Menggabungkan
media elektronik dan tradisional
Menggunakan
model atau benda maujud, bahan bercetak serta elektronik
|
U - Utilise
media and materials
Gunakan
media & bahan
|
1)
Alatan elektonik dan komponen elektronik
3) Alatan tangan
4) Persembahan powepoint.
5) Model litar elektronik
6) Papan Putih
|
R - Require learner response/ participation
Dorong
penglibatan pelajar
|
Soal-jawab
secara lisan.
Murid
menggunakan alatan tangan
Membimbing murid membuat kerja
amali
|
E - Evaluate and revise materials
Nilai &
semak
|
Soalan
secara lisan.
Kuiz secara
berkumpulan
Edaran lembaran
kerja.
Murid
dibimbing sehingga boleh menggunakan alatan tangan dengan betul
|
Fasa
Masa
|
Isi
Kandungan
|
Aktiviti
Pengajaran Dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi (10
minit)
|
Pengenalan kepada peralatan elektronik
pada zaman semasa.
|
1) Guru menerangkan perbezaan antara barang
elektrik dan elektronik.
2) Murid menyatakan pelbagai jenis alatan
elektronik yang pernah digunakan.
|
Nilai: rasional
KB: Menghubung kait, membanding beza
BBM: Kamera, Telefon bimbit, Laptop
|
Langkah 1 (15
minit)
|
Pengenalan kepada komponen elektronik dan
alatan kerja.
1) LED
2) Perintang
3) Testpan
4) Playar mucung tirus
|
1) Murid diminta untuk duduk secara
berpasangan.
2) Murid akan diberi satu LED dan perintang
setiap dua orang untuk ditatapi oleh murid serta satu helaian lembaran kerja.
3) Guru menerangkan mengenai nama, fungsi dan
simbol komponen elektronik menggunakan powerpoint dan murid menyalin nota.
4) Murid diminta untuk menulis nama, fungsi
dan simbol peralatan elektronik di pada lembaran kerja yang diberi.
5) Guru menerangkan mengenai nama dan fungsi
alatan kerja elektronik yang digunakan.
|
Nilai: Berdikari
KB: mencirikan
BBM:
1) Persembahan powerpoint,
2) Lembaran kerja
3) Komponen elektronik sebenar (LED,
perintang, perintang boleh laras)
4) Alatan kerja (playar muncung tirus,
pemutar skru)
|
Langkah 2 (20
minit)
|
Tunjuk ajar penggunaan alatan tangan dan
pemasangan komponen
1) LED
2) Playar muncung tirus
3) Testpan
4) Bongkah penyambung
|
1) Murid dibahgikan kepada dua kumpulan/
2) Guru menunjukkan cara menggunakan alatan
tangan dengan betul. Contoh : Membengkokkkan kaki LED, memutar skru untukmenyambung
3) Guru menunjukkan cara memasang LED pada
bongkah penyambung
4) Dua orang murid dipilih untuk cuba memasangkan
komponen elektonik pada bongkah penyambung dengan betul.
|
Nilai: Kerjasama, Berdikar, Berani
KB: membanding beza
BBM:
1) alatan kerja,
2) komponen elektronik 3) model litar
elektronik lengkap
|
Penutup (15 minit)
|
Refleksi murid dan
rumusan pembelajaran
1) Penjelasan di papan putih
|
1) Guru meminta murid untuk mengenalpasti
semula simbol dan kegunaan komponen elektronik pada litar skematik di papan
putih
2) Guru memilih 2 orang murid untuk bertanya
tentang apa yang dipelajarinya hari ini.
3) Murid diterangkan kaitan litar elektronik
dengan kehidupan seharian, sejauh mana pentingnya kegunaan alatan elektonik
berbanding pada zaman dahulu.
|
Nilai: Rasional, kasih sayang
KB: Menghubung kait, membuat kesimpulan
BBM: Papan putih
|
Refleksi
isi utama pengajaran :
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Sabtu, 29 September 2012
Pengenalan Komponen Elektronik..
Di dalam mata pelajaran Kemahiran Hidup Tahun 5 (bidang Reka Bentuk Teknologi), terdapat satu unit pembelajaran mengenai Elektrik dan Elektronik. Terdapat banyak komponen elektronik sedia ada yang telah banyak membantu kehidupan seharian kita.
Untuk kali ini, saya akan memperkenalkan 3 komponen elektronik yang utama dalam litar iaitu diod pemancar cahaya (LED), perintang boleh laras dan buzer. Sila rujuk nota di bawah untuk mengenali komponen-komponen ini lebih lanjut. ^_^
1. DIOD PEMANCAR CAHAYA
2. PERINTANG BOLEH LARAS
3. BUZER
Itulah dia tiga komponen asas yang ingin diperkenalkan pada kali ini. Ke tiga-tiga komponen ini turut digunakan dalam video pembelajaran yang telah dirakam. Diharapkan dengan input yang sedikit ini akan memberi manfaat yang berguna kepada pembaca..
Untuk kali ini, saya akan memperkenalkan 3 komponen elektronik yang utama dalam litar iaitu diod pemancar cahaya (LED), perintang boleh laras dan buzer. Sila rujuk nota di bawah untuk mengenali komponen-komponen ini lebih lanjut. ^_^
1. DIOD PEMANCAR CAHAYA
2. PERINTANG BOLEH LARAS
3. BUZER
Itulah dia tiga komponen asas yang ingin diperkenalkan pada kali ini. Ke tiga-tiga komponen ini turut digunakan dalam video pembelajaran yang telah dirakam. Diharapkan dengan input yang sedikit ini akan memberi manfaat yang berguna kepada pembaca..
Jumaat, 28 September 2012
Di sebalik tadbir...
Sedikit sebanyak sedutan daripada penggambaran klip video pembelajaran bertajuk "LAMPU APE TU YE??". Klip video masih di dalam proses penyuntingan. Nantikan kemunculannya...
Bermulanya di sini...
Inilah dia soalan tugasan yang telah kami sekumpulan terima untuk tugasan EDU 3105 ini.. Tempoh pelaksanaan tugasan ini adalah selama sebulan. Kami dalam proses pencarian maklumat dan sesi penggambaran video pengajaran. Untuk subjek major, kami telah memilih tajuk Pengenalan Elektronik tahun 5 untuk dihasilkan tapak pembelajaran yang interaktif dan selaras dengan perkembangan teknologi. Semoga tugasan ini dapat dilakukan dengan jayanya..
Langgan:
Catatan (Atom)