Isnin, 1 Oktober 2012

RPH mengikut Model ASSURE..

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran                  : Kemahiran Hidup
Tahun                                : 5 Bestari
Tarikh                                : 19 Oktober 2012
Masa                                  : 9.00 pagi - 10.00 pagi
Bil Murid                            : 20 orang
Bidang                               : 1. Reka Bentuk dan Teknologi
Unit Pembelajaran             : 1.4 Elektrik dan Elektronik
Tajuk Pembelajara            : (b) Penghasilan Projek Elektronik
Pengetahuan Sedia Ada   :  1) Murid telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponen elektrik pada tahun 4.
2) Murid telah membuat projek mentol elektrik pada tahun 4.
Hasil Pembelajaran           : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat ;
1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen elektronik.
2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut  fungsi
Penerapan Nilai                 : Keberanian, Berdikari, Kerajinan
Kemahiran Berfikir            : Menghubung kait, membanding beza, mencirikan
Bahan Bantu Mengajar     : 1) Alatan elektonik (Laptop, Kamera, Telefon bimbit)
2) Komponen elektronik (sel kering. LED, perintang, Perintang boleh laras, buzer, dan bongkah penyampung)
3) Alatan tangan (playar muncung tirus, pemutar skru)
                                             4) Persembahan powepoint.
                                             5) Model litar elektronik
                                             6) Papan Putih


RPH MENGIKUT MODEL ASSURE

A - Analyse Learner
Analisis pelajar
Bilangan pelajar - 20 orang
Jantina - lelaki 12 perempuan 8
Kedudukan kelas - Pertama dalam darjah 5
Waktu : 9 - 10 pagi (waktu 4 dan 5)
Tempat : Bengkel Kemahiran Hidup
Pengetahuan sedia ada: Pemebelajaran elektronik di tahun 4
S - State Obejctives
Nyatakan objektif
Pada akhir waktu, pelajar boleh:
1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen elektronik.
2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut  fungsi
S - Select Method
Pilih kaedah, media, bahan
Menggunakan kaedah pengajaran berpusatkan murid dengan guru sebagai pembimbing.
Menggabungkan media elektronik dan tradisional
Menggunakan model atau benda maujud, bahan bercetak serta elektronik
U - Utilise media and materials
Gunakan media & bahan
1) Alatan elektonik dan komponen elektronik
3) Alatan tangan
4) Persembahan powepoint.
5) Model litar elektronik
6) Papan Putih
R - Require learner response/ participation
Dorong penglibatan pelajar
Soal-jawab secara lisan.
Murid menggunakan alatan tangan
Membimbing murid membuat kerja amali

E - Evaluate and revise materials
Nilai & semak
Soalan secara lisan.
Kuiz secara berkumpulan
Edaran lembaran kerja.
Murid dibimbing sehingga boleh menggunakan alatan tangan dengan betul


Fasa Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi (10 minit)

Pengenalan kepada peralatan elektronik pada zaman semasa.

1)     Guru menerangkan perbezaan antara barang elektrik dan elektronik.
2)     Murid menyatakan pelbagai jenis alatan elektronik yang pernah digunakan.
Nilai: rasional
KB: Menghubung kait, membanding beza
BBM: Kamera, Telefon bimbit, Laptop
Langkah 1 (15 minit)

Pengenalan kepada komponen elektronik dan alatan kerja.
1) LED
2) Perintang
3) Testpan
4) Playar mucung tirus
1)     Murid diminta untuk duduk secara berpasangan.
2)     Murid akan diberi satu LED dan perintang setiap dua orang untuk ditatapi oleh murid serta satu helaian lembaran kerja.
3)     Guru menerangkan mengenai nama, fungsi dan simbol komponen elektronik menggunakan powerpoint dan murid menyalin nota.
4)     Murid diminta untuk menulis nama, fungsi dan simbol peralatan elektronik di pada lembaran kerja yang diberi.
5)     Guru menerangkan mengenai nama dan fungsi alatan kerja elektronik yang digunakan.
Nilai: Berdikari
KB: mencirikan
BBM:
1) Persembahan powerpoint,
2) Lembaran kerja
3) Komponen elektronik sebenar (LED, perintang, perintang boleh laras)
4) Alatan kerja (playar muncung tirus, pemutar skru)
Langkah 2 (20 minit)

Tunjuk ajar penggunaan alatan tangan dan pemasangan komponen
1) LED
2) Playar muncung tirus
3) Testpan
4) Bongkah penyambung
1)     Murid dibahgikan kepada dua kumpulan/
2)     Guru menunjukkan cara menggunakan alatan tangan dengan betul. Contoh : Membengkokkkan kaki LED, memutar skru untukmenyambung
3)     Guru menunjukkan cara memasang LED pada bongkah penyambung
4)     Dua orang murid dipilih untuk cuba memasangkan komponen elektonik pada bongkah penyambung dengan betul.
Nilai: Kerjasama, Berdikar, Berani
KB: membanding beza
BBM:
1) alatan kerja,
2) komponen elektronik 3) model litar elektronik lengkap
Penutup (15 minit)

Refleksi murid dan
rumusan pembelajaran
1) Penjelasan di papan putih
1)     Guru meminta murid untuk mengenalpasti semula simbol dan kegunaan komponen elektronik pada litar skematik di papan putih
2)     Guru memilih 2 orang murid untuk bertanya tentang apa yang dipelajarinya hari ini.
3)     Murid diterangkan kaitan litar elektronik dengan kehidupan seharian, sejauh mana pentingnya kegunaan alatan elektonik berbanding pada zaman dahulu.
Nilai: Rasional, kasih sayang
KB: Menghubung kait, membuat kesimpulan
BBM: Papan putih

Refleksi isi utama pengajaran : ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Tiada ulasan:

Catat Ulasan